Czy kredyt na dom to konieczność?

Wybudowanie domu bez kredytu wydaje się niemożliwe. Patrząc na przeciętne pensje w Polsce trudno wyobrazić sobie, że bez dodatkowych pieniędzy można zbudować dom, nie biorąc kredytu w banku. Są oczywiście osoby, które tego dokonały, zazwyczaj jednak otrzymały one wcześniej w prezencie działkę, a w budowie domu uczestniczyły bliskiej osoby i wykonywały pracę za darmo.

Pożyczanie pieniędzy z banku czyli kredyt na wiele lat

Kredyt na dom to najczęstsza przyczyna pożyczania pieniędzy z banku. Zdecydowana większość Polaków posiada kredyt hipoteczny. Taki kredyt ma stosunkowo niskie oprocentowanie. Każdy, kto jest zatrudniony na czas nieokreślony i może pochwalić się określonymi dochodami, może postarać się o takie źródło finansowania. Kredyt trzeba oczywiście zwrócić, razem z odsetkami, dlatego też niektórzy unikają kredytów jak ognia, ponieważ takie zobowiązanie wydaje im się niemożliwe do udźwignięcia. Najgorsza jest konieczność comiesięcznej spłaty rat przez wiele miesięcy.

Dom czy mieszkanie – plusy i minusy każdego z tych rozwiązań

Część osób bardzo długo zastanawia się, czy zbudować dom czy kupić mieszkanie. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Budowa domu wymaga o wiele większego zaangażowania, chyba że właściciel zatrudnia fachowców i sam niczym się już nie przejmuje. Wydaje się jednak, że o wiele bardziej rozsądne jest monitorowanie każdego etapu budowy, aby uniknąć poważnych problemów, kiedy coś nie będzie zgadzało się z projektem. Zakup mieszkania w dużym mieście, w centrum, to również poważne koszty. Dlatego rozważania wielu osób są absolutnie uzasadnione. Kupić dom czy mieszkanie, to decyzja na wiele lat.

Dużą powierzchnia to duże koszty

Wybudowanie ogromnego domu niekoniecznie się opłaca. Taki dom generuje przecież mnóstwo wydatków. Ogrzewanie, prąd, podatek, to tylko wierzchołek góry lodowej. Im większa powierzchnia tym większe opłaty. Dlatego też wiele osób zdecydowało o wybudowaniu bardzo małego domku, nawet tak niewielkiego, że nie trzeba pozwolenia na budowę, aby postawić go na działce. Mały domek to oczywiście o wiele niższe koszty budowy, a później utrzymania. Wybór pomiędzy mieszkaniem w bloku, a małym domkiem, jest jeszcze trudniejszy. W Internecie znajduje się sporo sposobów na to, jak najtaniej wybudować mały domek, z jakich materiałów skorzystać i jakie technologie wybrać. Można przypuszczać, że małych domków będzie powstawało coraz więcej. Ludzie coraz częściej idą w stronę minimalizmu. Wielka rezydencja nie wydaje się już bardzo atrakcyjna.

Redakcja ekoatom.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *