Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Czy każda firma może skorzystać z faktoringu?

10 czerwca 2022


Prowadzisz niewielką firmę i zastanawiasz się, jak pozyskać środki na finansowanie swojej działalności? Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności i chcesz skorzystać z faktoringu? Nawet jeśli Twój biznes jest mały i bardzo krótko działa na rynku – istnieją rozwiązania dla Ciebie. Sprawdź, czy każda firma może skorzystać z faktoringu!

Na czym polega faktoring?

Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności (nawet 30-90 dni), jednak pieniądze chcesz otrzymać od razu, zamiast czekać tak długo? To możliwe. Właśnie tak działa faktoring – czyli usługa finansowa, która polega na sprzedaży nieopłaconych jeszcze faktur np. instytucji pozabankowe. To faktor (wybrana przez Ciebie instytucja finansowa) przelewa Ci gotówkę, którą możesz potem dysponować bez konieczności dalszego czekania. Twój kontrahent podpisuje cesję. W terminie z faktury nie płaci Tobie, a na konto faktora.

Nic dziwnego, że to rozwiązanie jest ostatnio tak popularne. Dzięki niemu można uniknąć zatorów płatniczych i zapewnić swojej firmie płynność finansową. Gotówka nie jest zamrożona – może być wydawana na bieżące koszty prowadzenia działalności czy inwestycje. 

Faktoring dla małych firm – bank czy instytucja finansowa?

Usługa faktoringu jest dostępna zarówno w niektórych bankach, jak i pozabankowych instytucjach finansowych. 

Banki najczęściej kierują swoją ofertę do większych firm, które długo istnieją na rynku i mają bogatą historię kredytową. Chociaż faktoring bankowy jest tańszy, zwykle sposób jego uzyskania jest podobny do otrzymania kredytu. W bankach często nie ma też usług dodatkowych, np. możliwości wysłania wniosku online czy finansowania pojedynczych faktur.

Alternatywą są w tym przypadku niezależne instytucje finansowe. Chociaż ich usługi zwykle są trochę droższe, znacznie łatwiej uzyskać finansowanie. Ocena przedsiębiorstwa starającego się o faktoring jest mniej rygorystyczna. Dostępne są ponadto dodatkowe opcje, np. obsługa należności czy wspomniane już finansowanie faktur od czasu do czasu.

Czy każda firma może skorzystać z faktoringu?

Jeśli prowadzisz niewielką firmę – z sektora MŚP – uzyskanie faktoringu w banku może być utrudnione. W firmach finansowych, takich jak PragmaGO, znacznie łatwiej skorzystać z tej usługi i cieszyć się gotówką na koncie.

W PragmaGO faktoring jest dostępny dla każdego biznesu, również tego małego. Nie ma znaczenia, w jakiej branży działasz, ile Twoje przedsiębiorstwo istnieje na rynku, a także czy zatrudniasz jakichkolwiek pracowników. Przed udzieleniem finansowania prześwietlani są przede wszystkim Twoi kontrahenci, bo to oni spłacają faktury. 

Dodatkowo wniosek możesz złożyć przez internet, bez wychodzenia z domu czy biura. Wystarczy kilka minut! Dostępny limit faktoringowy standardowo wynosi maksymalnie 1 mln złotych, jednak można ustalić go też indywidualnie – w zależności od potrzeb. To wygodne i szybkie rozwiązania dla nowoczesnego biznesu! 

Poczytaj więcej o faktoringu dla małych firm.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ekoatom.org.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

niezawodny zegarek
aeo
Polisa na życie

Jesteś zainteresowany reklamą?

Polisa na życie