Strona główna
Ekonomia
Tutaj jesteś

Ekonomia domowa – jak to wygląda w praktyce?

10 maja 2021 ekonomia domowa


Prace wykonywane przez członków gospodarstwa domowego mają swoją określoną wartość. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, których praca często bywa niedoceniana przez mężczyzn.

Gotowanie, pranie i sprzątanie

Wykonywanie takich czynności jak pranie, gotowanie i sprzątanie, sporo kosztuje. Oczywiście członkowie gospodarstwa domowego wykonują te prace za darmo, dzieląc obowiązki i służąc sobie wzajemnie. Czasami jednak podział obowiązków w domu nie jest równy, co powoduje kłótnie i nieporozumienia. Szczególnie kobiety odczuwają brak szacunku ze strony mężczyzny. Mężczyzna, który jako jedyny w gospodarstwie domowym pracuje zawodowo, często uważa, że tylko on ma prawo być zmęczony, ponieważ wykonał w pracy odpowiedzialne zadania. Tymczasem, przeliczając czas poświęcony na wszystkie obowiązki oraz zaangażowanie, okazuje się, że praca kobiety w domu jest o wiele więcej warta. Jest to bardzo trudne zagadnienie, szczególnie podczas spraw rozwodowych i związanych z podziałem majątku. Wzajemne pretensje, krzyki, złość, to nie sprzyja spokojnemu rozwiązaniu problemów.

Kursy z ekonomii domu

Dom, szczególnie kiedy mieszka w nim rodzina wielopokoleniowa albo wielodzietna, to prężnie działająca organizacja. Codziennie trzeba podejmować wiele decyzji finansowych. Trzeba zdecydować, gdzie ubezpieczyć samochód, aby było to opłacalne, a przede wszystkim trzeba kupić jedzenie i gotować potrawy na każdy dzień. Nie wszyscy ludzie wynieśli z domu umiejętności odpowiedniego gospodarowania pieniędzmi. Niektórzy już kilka dni po wypłacie nie mają za co żyć. Tymczasem prowadzenie domu to bardzo odpowiedzialne zadanie. Czy można nauczyć się dobrego zarządzania domem? Nie ma chyba kursu, który wprost uczy takich umiejętności. Na pewno jednak można znaleźć wiele materiałów na temat zarządzania budżetem domowym, gotowania tak, aby wydać jak najmniej pieniędzy, a jeść smacznie i zdrowo. Ekonomia domowa nie jest przedmiotem na studiach ani w szkole, jednak można doskonalić swoje umiejętności w tej dziedzinie. Na szczęście dzisiaj nie obarcza się już tylko kobiet odpowiedzialnością za czysty, zadbany dom. Jeżeli dwie strony w związku pracują zawodowo, to na obu stronach spoczywają obowiązki domowe. Jeżeli z różnych powodów nie można wykonywać ich osobiście, trzeba kogoś zatrudnić, ale będzie to kosztowne. Wykonywanie takich czynności jak pranie, gotowanie i sprzątanie, pociąga za sobą konieczność godnego opłacenia pracownika. Może okazać się, że warto jednak zrobić te rzeczy samodzielnie, właśnie ze względów finansowych.

Redakcja ekoatom.org.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wakacje nad jeziorem
ogród dla dzieci
ekonomia domowa

Jesteś zainteresowany reklamą?

ekonomia domowa