Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak wypełnić deklarację PCC-3 przy zakupie samochodu?

23 maja 2022


Deklaracja PCC-3 to druk, który należy złożyć w urzędzie skarbowym. Dotyczy on podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek złożenia takiego druku powstaje między innymi w wyniku zakupu samochodu. Jak wypełnić deklarację PCC-3? Jaki jest termin złożenia takiej deklaracji? Nasuwa się mnóstwo pytań. Bez obaw. W tym poradniku odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania i rozwiewamy pojawiające się wątpliwości.

Czego dotyczy deklaracja PCC-3

Deklaracja PCC-3 wypełniana jest w przypadku zaistnienia obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Najczęściej obowiązek taki powstaje podczas zakupu samochodu. Konieczność zapłaty podatku i złożenia deklaracji PCC-3 spoczywa na nabywcy pojazdu. Jednak w tym zakresie istnieją pewne wyjątki. Pierwszym powodem, kiedy nie trzeba składać PCC-3 jest zakup pojazdu o wartości, która nie przekracza 1000 złotych. W przypadku zakupu samochodu udokumentowanego fakturą również nie jest wymagane uiszczanie podatku i składanie deklaracji. Taka transakcja może odbyć się na przykład w salonie samochodowym lub komisie. Deklaracji nie trzeba składać także w przypadku, kiedy transakcja zakupu samochodu odbyła się poza granicami Polski i pojazd został sprowadzony.

Kiedy należy złożyć deklarację PCC-3

Czas na złożenie deklaracji PCC-3 wynosi 14 dni od daty podpisania umowy kupna. Deklarację można wypełnić i wysłać za pomocą Internetu. Alternatywą jest złożenie papierowego dokumentu w wybranym urzędzie skarbowym lub przesłanie go pocztą tradycyjną. Stawka podatku w przypadku umowy kupna samochodu wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. W przypadku podania zaniżonej wartości nabytego samochodu podatnik może być wezwany do wykonania korekty deklaracji. Niedopełnienie obowiązku wypełnienia deklaracji i zapłaty podatku może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Kara grzywny wynosi nawet dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia. Więcej informacji znajdziesz na stronie kasa-na-juz.pl

Wypełnianie deklaracji PCC-3

Jak wypełnić deklaracje PCC 3? W nagłówku deklaracji PCC-3 należy wskazać swój numer PESEL lub NIP oraz datę, kiedy została wykonana opodatkowana transakcja. Deklaracja PCC-3 podzielona jest na czytelne działy. Zostały one oznaczone literami od A do I. W części A wskazujemy urząd skarbowy, w którym składamy deklarację oraz cel jej złożenia. Część B to miejsce na dane identyfikacyjne podatnika. W części C należy określić charakter czynności prawnej objętej podatkiem. W części D określamy wartość rynkową pojazdu będącego przedmiotem transakcji. Część E dotyczy umowy spółki. W części F trzeba wpisać obliczoną kwotę podatku do zapłaty. Część G to miejsce na zamieszczenie informacji dodatkowych. W części H umieszczamy informacje o załącznikach do deklaracji. W części I należy wypełnić dane dotyczące podatnika i potwierdzić je podpisem. Tutaj również umieszczamy datę wypełnienia deklaracji. Wypełnienie deklaracji nie powinno być skomplikowane. W przypadku powstania trudności można posiłkować się materiałami zamieszczonymi na portalu podatki.gov.pl.

Czego dotyczy załącznik PCC-3/A?

Transakcja kupna samochodu często może wymagać nie tylko złożenia deklaracji PCC-3. Czasami należy dołączyć do niej załącznik PCC-3/A. Kiedy istnieje taki obowiązek? Powstaje on w przypadku, kiedy nabywany pojazd będzie miał kilku współwłaścicieli. W takiej sytuacji jedna z osób, które będą współwłaścicielem pojazdu zobowiązana jest do złożenia deklaracji PCC-3 wraz z załącznikami PCC-3/A. Załączniki powinny być wypełnione i podpisane przez pozostałych współwłaścicieli. Wobec współwłaścicieli ma zastosowanie solidarna odpowiedzialność za opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Redakcja ekoatom.org.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

niezawodny zegarek
aeo
Polisa na życie

Jesteś zainteresowany reklamą?