Nie każdy wie, że przed udzieleniem kredytu czy pożyczki banki każdorazowo weryfikują naszą zdolność kredytową. Jednak przy niewielkich kwotach procedury mogą wydać się niemal niezauważalne, zwłaszcza jeśli pożyczamy pieniądze w banku, do którego na konto spływa nasza wypłata. Inaczej jest jednak, gdy np. kredyt ma dotyczyć pokaźnej kwoty na zakup nieruchomości. W takich sytuacjach banki są już bardzo dokładne.
Czym jest zdolność kredytowa i ile wynosi?
Zdolność kredytowa to nic innego jak kwota, jaką bank jest w stanie nam pożyczyć na dany cel. Zgodnie z prawem bank każdorazowo przed udzieleniem pożyczki czy kredytu ma obowiązek zweryfikować naszą zdolność kredytową, czyli ile ich zdaniem dana osoba lub instytucja będzie w stanie spłacić. Wartość, na jaką zostanie ona oszacowana zależy od czynników jakościowych i ilościowych, ale także od wewnętrznych procedur danego banku.
Podczas analizy ilościowej banki biorą pod uwagę nie tylko wysokość naszych dochodów, ale również wysokość naszych wydatków, ze szczególnym uwzględnieniem obciążeń stałych. Pod uwagę brane są też inne posiadane przez nas kredyty, zarówno wysokość rat, jak i kwota zadłużenia. Z drugiej strony bank przeanalizuje też posiadany przez nas majątek pod kątem chociażby ewentualnych zabezpieczeń spłaty naszego zadłużenia.
Analiza jakościowa dotyczyć będzie zarówno naszego wieku, wykształcenia czy statusu majątkowego. Przy wieloletnich kredytach ważny może się okazać nie tylko rodzaj umowy o pracę, ale nawet historia zatrudnienia. Ponadto bank z całą pewnością zweryfikuje też naszą historię kredytową, to jakie pożyczki posiadaliśmy i czy regularnie je spłacaliśmy oraz oczywiście to, czy przypadkiem nie zostaliśmy kiedyś wpisani na czarną listę dłużników.
Jak można wpłynąć na swoją zdolność kredytową?
Można by pomyśleć, że zdolność kredytowa uzależniona jest głównie od naszych dochodów. I w pewnym sensie tak jest. Banki nie udzielają kredytów powyżej kwoty, którą przy aktualnych dochodach jesteśmy w stanie spłacić. Dlatego, by uzyskać wyższy kredyt warto pomyśleć o tym, by postarać się również o lepsze dochody.
Jeśli jednak zależy nam na wysokiej zdolności kredytowej, to trzeba zawsze pamiętać, że pracuje się na nią latami, bo historia kredytowa bywa równie ważna jak wysokość dochodów. Właśnie dlatego warto mieć nienaganną historię spłaty zobowiązań. Nawet jeśli stronimy od kredytów, to jeśli w perspektywie kilkuletniej mamy zakup mieszkania lub domu warto od czasu do czasu wziąć coś na raty i regularnie je spłacać. Banki mimo wszystko bardziej ufają osobom, które mają jakąś historię kredytową, niż tym, które nigdy wcześniej nie podjęły się regularnej spłaty.