Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Szkolenia przeciwpożarowe – czy są obowiązkowe i jaki jest ich przebieg?

15 września 2020

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia zatrudnionym w firmie komfortowych warunków pracy i bezpieczeństwa. Szczególnie istotna jest ochrona zdrowia i życia osób znajdujących się w budynku, którą podnoszą między innymi szkolenia przeciwpożarowe. Czy są one obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy i jak przebiegają?

Szkolenia przeciwpożarowe a przepisy prawne

Przepisy dotyczące tego zagadnienia znajdują się w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku – zgodnie z jej treścią, każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do przestrzegania wszelkich przepisów związanych z tą tematyką. W praktyce, przedsiębiorca musi również zapoznać z wytycznymi swoich pracowników – ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa w obiekcie, a także ochronę zdrowia i życia jego użytkowników w przypadku pojawienia się niepożądanych sytuacji. Są to zasady, do których należy się stosować niezależnie od tego, jaka jest wielkość firmy, jej specjalizacja czy też warunki, panujące w danym budynku.

Uwaga! Szkolenie przeciwpożarowe może zostać połączone z BHP – jest to nie tylko komfortowe dla pracodawców i pracowników, ale również pozwala zaoszczędzić sporo czasu i tym samym zwiększyć efektywność osób zatrudnionych w firmie.

Co obejmuje szkolenie przeciwpożarowe?

Szkolenia PPOŻ mają na celu dostarczenie pracownikom wiedzy na temat działań profilaktycznych, metod unikania pożaru, a także czynności, które należy przeprowadzić już w momencie wystąpienia zagrożenia. Jego przebieg nie jest dokładnie określony przez ustawę, jednak zwykle do omawianych tematów zaliczamy:

  • podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru, a więc ogólne wytyczne, do których należy dostosować się w przypadku każdego budynku;
  • informacje dotyczące zagrożeń pożarowych, jakie występują w danym miejscu pracy i tego, jak ich unikać;
  • sporządzenie instrukcji PPOŻ oraz oznakowanie PPOŻ;
  • zadania i obowiązki poszczególnych pracowników, w zakresie ochrony przeciwpożarowej – obowiązkiem pracodawcy jest wyznaczenie tego, kto będzie za te kwestie odpowiedzialny;
  • zasady postępowania w momencie wybuchu pożaru – w tym zlokalizowanie dróg ewakuacyjnych czy korzystanie z urządzeń gaśniczych;
  • zasady ewakuacji osób znajdujących się w budynku w momencie zagrożenia;
  • zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacji, gdy narażone jest czyjeś zdrowie lub życie.

Szkolenia przeciwpożarowe powinny być dostosowane do warunków panujących w danym obiekcie, znajdujących się tam sprzętów oraz zadań pracowników. 

Kiedy należy zorganizować szkolenie przeciwpożarowe?

Przepisy mówią o tym, że wstępne szkolenie powinno zostać zorganizowane dla każdego nowozatrudnionego pracownika – w ciągu maksymalnie 6 miesięcy od podpisania z nim umowy. Istotne jest, by obejmowało również ćwiczenia praktyczne. Wskazane są także szkolenia okresowe, które pozwolą na zaktualizowanie i uzupełnienie wiedzy – to bardzo istotne, by wszyscy pracownicy mieli świadomość tego, w jaki sposób postępować w momencie wybuchu pożaru.

Redakcja ekoatom.org.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

embedded finance
Jak się przygotować do komunii
Hoshin Kanri

Jesteś zainteresowany reklamą?