Wybór kierunku studiów stanowi duże wyzwanie dla większości młodych ludzi. Są oczywiście dzieci, które już w wieku kilku lat doskonale wiedziały, że zostaną fryzjerem albo lekarzem i konsekwentnie trzymały się tego planu. Wiele osób przeżywa jednak mniejsze lub większe rozterki, kiedy trzeba złożyć papiery na uczelnię.
Jak zwiększyć szanse na dobrą pracę?
Są takie kierunki studiów, po których dobra praca jest praktycznie pewna. Trzeba jednak mieć serce do tego zawodu, ponieważ wykonywanie obowiązków zawodowych z przymusu nie przyniesie niczego dobrego. Wiele ludzi cierpi na wypalenie zawodowe, później pojawia się depresja i inne problemy z psychiką. Przeciętny człowiek spędza w pracy 8 godzin w ciągu dnia, do tego trzeba doliczyć oczywiście dojazdy. Nierzadko trzeba też przygotować się w czasie wolnym do obowiązków zawodowych. Dlatego też warto postarać się, aby wybrać dobre dla siebie miejsce pracy.
Ekonomia studia to dobry wybór dla osób, które lubią czytać artykuły branżowe związane z ekonomią i finansami, to świetny kierunek dla ludzi, którzy orientują się, co dzieje się w gospodarce światowej. Osoba niezainteresowana tymi obszarami na pewno będzie się nudzić na tym kierunku. Warto zwrócić też uwagę na umiejętności matematyczne, ponieważ do zaliczenia niektórych przedmiotów na pewno będą one konieczne. Można oczywiście zdecydować się na korepetycje już w czasie studiów, jeżeli ktoś nie daje rady z zaliczeniem materiału.
Ekonomia czy finanse i rachunkowość?
Niektórzy zastanawiają się, czy lepiej wybrać ekonomię, czy finanse i rachunkowość. Te kierunki są do siebie dość podobne, ale ekonomia ma bardziej ogólny charakter. Finanse i rachunkowość pozwalają dać studentowi pewne narzędzia, aby szybko zacząć pracę na przykład w księgowości, gdzie trzeba korzystać z wiedzy na temat obecnego w Polsce prawa związanego z podatkami. Jednak ekonomia nie jest tym wyborem. Każdy kandydat musi przeanalizować program studiów i zastanowić się, które przedmioty bardziej do niego przemawiają. Na pewno na wiele stanowisk można aplikować zarówno po ukończeniu ekonomii, jak też po ukończeniu finansów i rachunkowości.
Trzeba pamiętać o tym, że studia dają raczej ogólną wiedzę o otaczającym świecie i o danym obszarze wiedzy. Studia nie są kursem zawodowym, tak jak na przykład szkoła zawodowa w zakresie fryzjerstwa albo mechaniki samochodowej. Trudno oskarżać wykładowców o to, że nie oferują studentowi gotowych rozwiązań i odpowiedzi na różne pytania. Student powinien przede wszystkim studiować, a ta czynność oznacza samodzielne zdobywanie wiedzy, korzystając z między innymi z książek dostępnych w bibliotece, a także z wiedzy, którą można znaleźć w Internecie.